Irfan View – wsadowa konwersja plików

fotoPublikacja zdjęć w internecie to niejednokrotnie konieczność przygotowania kilkudziesięciu lub nawet kilkuset zdjęć do danego pożądanego format plików o określonych parametrach.. Oczywiście znajdzie się grono osób które powiedzą, że wrzucają zdjęcia bez dodatkowej obróbki. Takie podejście to nonszalacja w stosunku do optymalizacji strony mogąca równać się zwiększonemu obciążeniu serwera oraz mało efektywnemu wykorzystania jego przestrzeni dyskowej. Poza tym duże pliki zwiększają również czas ładowania się strony w przeglądarce użytkownika.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie zdjęć w postaci takich plików graficznych, których rozmiar jest jak najbardziej zbliżony (najlepiej równy) rozmiarom jakie są wymagane do publikacji. Ważnym elementem jest również zastosowanie odpowiedniej kompresji, która bez znacznego uszczerbku dla jakości pliku pozwoli na optymalizację wielkości czyli zmniejszenie „wagi” pliku. Właśnie takie podejście znacznie poprawia czas ładowania się zdjęć na stronie … ale o optymalizacji strony wypowiem się innym razem.

Wróćmy jednak do pierwotnego zagadnienia … jak szybko i skutecznie przetworzyć dużą ilość plików? Jednym z najprostszych, najtańszych i najszybszych rozwiązań jest wykorzystanie darmowego programu Irfan View (dostępnego na tej stronie – Irfan View). Spora część osób na pewno zna ten program i korzystanie z niego jako z przeglądarki do zdjęć. Mimo swej pozornej prostoty Irfan View to nie tylko przeglądarka lecz również narzędzie skrywające w sobie wiele innych możliwości. Właśnie w tym programie można dokonać konwersji wsadowej wielu plików.

iview1

W celu uzyskania tego efektu trzeba kliknąć w opcję menu File a następnie wybrać opcję Batch Conversion/Rename… (lub naciskając na klawiaturze klawisz B). Otworzy się kolejne okno z dodatkowymi opcjami. W górnej części z prawej strony znajduje się eksplorator zasobów komputera w którym musicie przejść do odpowiedniego podkatalogu zawierającego pliki które mają być przetworzone. Korzystając z przycisku Add all (wszystkie pliki z danego podkatalogu) lub też zaznaczając odpowiednie pliki które mają być przetworzone a następnie naciskając przycisk Add uzupełniamy listę plików które będą konwertowane (lista znajduje się w górnej lewej części okna). Operacja uzupełniania listy może być ponawiana, dodawane pliki mogą znajdować się w kilku podkatalogach.

iview2

Po zakończeniu operacji dodania ważne jest wykonanie odpowiedniego sortowania listy plików. Pierwotna kolejność plików na liście uzależniona jest od zaznaczenia oraz od kolejności dodawania do listy (co oczywiście też można wykorzystać i w określonych sytuacjach może być pożądane). W przypadku gdy chcemy ustawić pliki wedle nazwy lub też według daty wykonania zdjęcia musimy skorzystać z przycisku Sort file.

Wyświetlone zostanie okno Advanced/Sort options, w którym można wybrać odpowiednią metodę sortowania plików. W moim przypadku było to by Name (ascending XP style). Po wybraniu odpowiedniej opcji kliknij OK – lista pików zostanie posortowana wedle zadanego sposobu.

iview3

Kolejnym krokiem jest ustawienie odpowiednich parametrów plików wyjściowych. Wcześniej jednak trzeba zdefinować katalog wyjściowy – Output direcory, gdzie będą zapisywane gotowe pliki. Wpisz odpowiednią ścieżkę lube też wskaż katalog korzystając z przycisku Browse. Następnie wybierz odpowiedni tryb pracy w moim przypadku była to opcja Batch conversion – Rename result files – konwersja plików wraz ze zmiana nazwy.

iview4

Następnie możesz zdefiniować parametry plików wyjściowych Batch conversion settings. W pierwszej kolejności wybierz format pliku Output formatJPG – JPGE Format. Osobiście zawsze mam zaznaczoną opcję Use advanced options. Po zaznaczeniu tego checboxa kliknij w przycisk Advanced options. Otworzy się okno Settings for all images. Zaznacz opcję RESIZE a następnie opcję Set new size i w tej sekcji opcję Set long side to: Height oraz wpisz wartość 900 pixels (lub inna wymaganą. Poniżej warto zaznaczyć też takie opcje jak: Preserve aspect ratio (proportional), Use Resample function (better quality), Don’t enlarge smaller images. W zależności od preferencji można również skorzystać z dodatkowych funkcji dostępnych z prawej strony.

iview5

Ostatni krok to zdefiniowanie parametrów w sekcji Batch Rename Settings. Kliknij przycisk Set rename otions, otworzy się kolejne nowe okienko z opcjami. W pole name pattern wpisujemy właściwą wynikową nazwę pliku oraz znaki #### odzwierciedaljące numerację kolejnych zdjęć. Liczba znaków # powinna być ba tyle duża aby program miał możliwość wyrazić cyfrę określającą ilością zdjęć które będą przetwarzane (np: 45 – to minimum dwa znaki #). W oknie tym można również ustalić wartość początkową od jakiej będą odliczane zdjęcia. W naszym przypadku będzie to wartość 1.

iview6

Jeśli wszystkie parametry są już ustalone to możecie naciskać Start (górna część okna). Pojawi się okno postępu i już po chwili wszystkie przekonwertowane pliki będą … GOTOWE. Oczywiście w tym katalogu, który został wskazany jako docelowy :).

iview7

Znaczniki: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× jeden = 4

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>